FOURTH SEASON, MARCH 2021
Award Nominations
Awards held on Wednesday, March 31st
STUDENT AWARDS
Best Student Actor College
Josh Castle for The Other Night
Best Student Actress College
Haley Pine for The Little Star
Best Student Director College
Jay Servedio for The Other Night
Best Student Director High School
Noah Lipsitz for Lifeline
Best Student film College
The Little Star
Best Student film High School
Lifeline
Best Animation
I Want You To Know
Best Experimental High School
Why Do I Jump
Best Concept High School
Lighthouse Italian Ice
Best News Segment
The Secret Stash
MAIN FESTIVAL AWARDS
Best Actor
WINNER Drew Maniscalco for The Acquisition
Patrick Shane for Still
Dan Gregory for Air B&D
Richie Allan for Abigail
Tom Bentey for The American Benefactor
Dana Anderson for The Old Farm
Best Actress
WINNER Caroline Heinle for Still
Bettina Skye for Play Date
Davina Stewart for The Old Farm
Molly Ester Wilson for Air B&D
Heather Drew for Identity Check
Persephone Apostolou for Just Be
Best Director
WINNER Lance J. Rena for Still
Sarah Koteles for Just Be
Max Hechtman and Christonikos Tsalikis for Abigail
Tom Bentey for The American Benefactor
Lance J. Rena for The Acquisition
The Cremer Brothers for Play Date
Best Film
WINNER Abigail
The American Benefactor
Just Be
Still
Hound Dog
Best Horror/Thriller
Best Air B&D
The Acquisition
Still
WINNER Just Be
Play Date
Best Local Film
The Clam Kid
WINNER Beyond The City Skyline
Abigail
Identity Check
Best Short Short
WINNER Hound Dog
Small World
Forgotten
You're It
Suriv
Best Concept/Original Idea
WINNER Air B&D
Identity Check
Play Date
The Old Farm
Hound Dog
Best Cinematography-
WINNER Just Be
Still
Abigail
Suriv
Beyond The City Skyline
Best Ensemble
The Acquisition
Identity Check
WINNER Just Be
The American Benefactor
Best Produced Script
Michael Paull for Just Be
WINNER Matt Alden for The Old Farm
Jason K. Allen, Max Hechtman, and Meryl Hechtman for Abigail
Rob Crowe for The Clinic LIC
Best Unproduced Script
Mike Vezza for Jill and Bobby
WINNER Peter Hardy for Veil
Steven Malo for First Words
Best Documentary
WINNER The Romey Lynchings
Best Short Comedy
WINNER Small World
Best Twist
WINNER Play Date
Award Nominations
Awards held on Wednesday, March 31st
STUDENT AWARDS
Best Student Actor College
Josh Castle for The Other Night
Best Student Actress College
Haley Pine for The Little Star
Best Student Director College
Jay Servedio for The Other Night
Best Student Director High School
Noah Lipsitz for Lifeline
Best Student film College
The Little Star
Best Student film High School
Lifeline
Best Animation
I Want You To Know
Best Experimental High School
Why Do I Jump
Best Concept High School
Lighthouse Italian Ice
Best News Segment
The Secret Stash
MAIN FESTIVAL AWARDS
Best Actor
WINNER Drew Maniscalco for The Acquisition
Patrick Shane for Still
Dan Gregory for Air B&D
Richie Allan for Abigail
Tom Bentey for The American Benefactor
Dana Anderson for The Old Farm
Best Actress
WINNER Caroline Heinle for Still
Bettina Skye for Play Date
Davina Stewart for The Old Farm
Molly Ester Wilson for Air B&D
Heather Drew for Identity Check
Persephone Apostolou for Just Be
Best Director
WINNER Lance J. Rena for Still
Sarah Koteles for Just Be
Max Hechtman and Christonikos Tsalikis for Abigail
Tom Bentey for The American Benefactor
Lance J. Rena for The Acquisition
The Cremer Brothers for Play Date
Best Film
WINNER Abigail
The American Benefactor
Just Be
Still
Hound Dog
Best Horror/Thriller
Best Air B&D
The Acquisition
Still
WINNER Just Be
Play Date
Best Local Film
The Clam Kid
WINNER Beyond The City Skyline
Abigail
Identity Check
Best Short Short
WINNER Hound Dog
Small World
Forgotten
You're It
Suriv
Best Concept/Original Idea
WINNER Air B&D
Identity Check
Play Date
The Old Farm
Hound Dog
Best Cinematography-
WINNER Just Be
Still
Abigail
Suriv
Beyond The City Skyline
Best Ensemble
The Acquisition
Identity Check
WINNER Just Be
The American Benefactor
Best Produced Script
Michael Paull for Just Be
WINNER Matt Alden for The Old Farm
Jason K. Allen, Max Hechtman, and Meryl Hechtman for Abigail
Rob Crowe for The Clinic LIC
Best Unproduced Script
Mike Vezza for Jill and Bobby
WINNER Peter Hardy for Veil
Steven Malo for First Words
Best Documentary
WINNER The Romey Lynchings
Best Short Comedy
WINNER Small World
Best Twist
WINNER Play Date